Sokszor hallani a hírekben, hogy száz meg száz afrikai bevándorló fulladt bele a földközi tengerbe. Legutóbb Februárban olvashattunk arról, hogy az olasz hatóságok több mint 2000 migránst mentettek meg a vízbefúlástól. És hogy hova kerül az a rengeteg ember? Lampedusa szigetére, ahol évente rengeteg afrikai migráns fordul meg. Tekinthetjük a szigetet egy hatalmas menekülttábornak.
Már több mint egy éve van a köztudatban, hogy Nagy Britannia tovább szigorítaná bevándorlási politikáját, különös tekintettel az uniós állampolgárokra. A Britek is megsínylették az EU-s alapjogokat, köztük is az (munkaerő) emberek szabad áramlását, ugyanis kiváló gazdasági helyzetük miatt rengeteg – ha nem a legtöbb – EU-s munkavállaló érkezik hozzájuk. Gondoljunk csak a több százezer magyarra.
Mi nem vagyunk túl mobilis nemzet, és az hogy közülünk ennyien élnek életvitelszerűen Britanniában, kellőképpen árnyalja a képet. De szakadjunk el a magyar realitásoktól és el se mélyedjünk magyar kivándorlás gazdasági és politikai okaiban.
David Cameron nemrégiben ismertette választási programját, amelyben előhúzta a bevándorlási kártyát. Határozott célja, hogy a szociális ellátások megkurtításával fogja eltántorítani az EU-s bevándorlókat, hogy náluk keressenek munkát. Ez elárul valamit Cameron pártfoglalásáról. Az tény, hogy a külföldi munkavállalókat kedvezőtlenül fogja érinteni, hogy alig vagy egyáltalán nem jutnak majd munkanélküli ellátáshoz, és így ellehetetlenítik az ott tartózkodásukat, ha éppen állás nélkül vannak, de legalább nem az uniós alapjogokkal megy szembe. Az én olvasatomban ez: gyere nyugodtan, ha fenn tudod tartani magadat.
A fő problémaforrás azonban nem az EU-s állampolgárok képében jelentkezik Nagy Britannia számára. Évtizedek óta vándorolnak, menekülnek egész családok főként Angliába Britannia volt gyarmatairól. Számos indiai, pakisztáni és afrikai él ott nem feltétlenül az európai értékrendet követve és tiszteletben tartva. Hangsúlyozom, posztom NEM AZ IDEGENGYŰLÖLETRŐL SZÓL, és távol álljon tőlem, hogy valakit csak azért ítéljek el, mert külföldi, vagy más, de azt el kell ismernünk, hogy a más nemzetek tagjai más értékrendet tartanak a magukénak, hol vallási, hol kulturális okokra visszavezethetően.
Utalok itt szándékosan a muzulmánokra, akik a 2011-es adatok szerint Britannia lakosságának 4,4%-át adva a második legnagyobb kisebbség. A korán tanítása, ha azt nem fundamentalista módon értelmezzük, semmiben sem különbözik a bibliáétól, és ez által a muzulmán emberek sem rosszabbak, mint bármelyik európai, azonban mégis ők hordozzák magukban a legnagyobb rizikófaktort. Terrorcselekmények, Boko Haram, ISIL. Azért megjegyezném, hogy a biblia fundamentalista értelmezése is hagyott maga után némi kivetnivalót – boszorkányégetések, eretnekek halálba küldése – de keresztények ezen már túlléptek.
Ha a britek, meg persze Európa szeretnék európai kultúrájukat megőrizni, akkor – persze csak szerintem – inkább kellene foglalkozniuk a bevándorlók asszimilációjával mintsem a Kelet Európai EU-s állampolgárok bevándorlásának korlátozásával.
Az afrikaiak áradata is igen súlyos problémákat fog okozni Európa számára. Nem a terrorveszély miatt, a fő probléma a bevándorlók számával van. 2011 májusáig több mint 35000 menekült érkezett abban az évben csak Lampedusa szigetére. Források szerint ez a szám augusztusra elérte a 45000-et. Ezt az emberáradatot már nem képes felszívni az unió. Ha valaki járt már Rómában, vagy Spanyolországban az tudja, miről van szó. Afrikaiak (nem csak ők filippínók, albánok is) armadája él a semmiből csecsebecséiket és portékáikat árulva a helyi idegenmaffia árnyékában.
Menekültek lógnak a kerítésen, Spanyolország és Marokkó határán. Fotó: Daily Mail
A megoldás, hogy lassítsuk a bevándorlást, de hogy milyen módon arról egyhamar nem fog konszenzusra jutni az összeurópai társadalom.
By Szat