Az olvasottság nem publikus.

  • Magyar (ir)realitások
  • Nagyvilág
  • Ukrajna
  • Szórakoztató
  • Tech
  • Videók
Az orosz megalomániás projekt hátterében

Az orosz megalomániás projekt hátterében

„Szuperszonikus teherszállítót tervez Oroszország” közölte az Index pénteken (2015.03.20) businessinsider.com cikkére hivatkozva. A PAK TA teherszállító repülőgép, mellyel a Kreml modernizálni szeretné öregedő légierejét, a tervek szerint 200 tonnát vinne kb. 4000 km távolságba. Nem először lehet hallani az oroszok modernizációs törekvéseiről. 2004-ben jelentette be az orosz és az ukrán kormány, hogy újrakezdik az AN 124 "Ruslan" teherszállítógépek gyártását. Ez a világ egyik legnagyobb, sorozatban gyártott teherszállító repülőgépe (ennél csak egy nagyobb létezik az AN 225 Mriya), amely kereskedelmi forgalomban is rendszeresen részt vesz.

screen_shot_2015-03-19_at_11_29_03_am.png

Fotó: http://www.businessinsider.com/

Oroszország AN 124-esek gyártásáig nem csak az orosz légierő flottájában helyet kapó darabok felújításának megkezdéséig jutott el, azonban ez a folyamat is megszakadt, köszönhetően Oroszország ukrajnai szerepvállalásának. Ám az oroszok számára nem a szankciók, vagy a hadi költekezés jelentette a legnagyobb féket. A dolgok megértéséhez mélyebbre kell ásni, mivel a harc két ország között nem csak a csatatéren folyik, hanem a technológia és a szellemi tulajdon színterén is.

44.jpg

Antonov AN 124 100 "Ruslan". Fotó: http://www.antonov.com/

Az Ukrajna elleni Orosz agressziót megelőzően a két ország védelmi (katonai) iparágai – beleértve a teherszállító repülőgépek (Antonov) gyártását is – szorosan össze voltak fonódva – írja a The New York Times. A nyersanyagok, alkatrészek, hadieszközök, ide-oda vándoroltak a határon. Ez azt jelenti, hogy nyersanyag érkezett Ukrajnába, amely (hadi)technika formájában tért vissza Oroszországba.

Ugyanis, ha esetleg valaki nem tudta volna, Ukrajna 2013-as katonai eszközök gyártásából származó bevétele közel 2 milliárd dollár volt. Oroszország ebből 15%-ban részesedett, éves hadi ellátásának 4-7%-át lefedve. Az Ukrajnában előállított (hadi)technika hiányát a Kreml más iparágakban is megérzi. Ugyanis az ukránok a fent említett Antonov gépeken (azok felújítását is ide értve) és repülőgép hajtóműveken kívül még rakétairányító rendszereket is exportáltak Oroszországba – sok egyéb más mellett – a háború előtt. A rakétairányító rendszereket a hadászati célú fegyverek mellett az űrkutatásban is hasznosítják. 2014 májusában fel is robbant egy orosz rakéta, közvetlen a fellövést követően, előre vetítve milyen következményekkel fog járni az Ukrán export megszűnése irányukba. Decemberben gyors fellőttek egy új fejlesztésű rakétát (bizonyítandó szakmai hozzáértésüket), amely sikeres repülést hajtott végre.

Vitathatatlan tény, hogy az ukránok jók a haditechnikai eszközök gyártásában és a hadiiparuk fejlett, elég csak a méltán népszerű Kraz katonai terepjáróira és katonai kamionjaira gondolni. Ezért tűnt számomra nevetségesnek, mikor az oroszok megvádolták az Orbán kormányt, hogy T 72-es tankokat szállítottak Ukrajnának.

kraz-personnel_carrier.jpg

Kraz Shrek. Fotó: http://podrobnosti.ua/

Az Antonov 62 AN 124-esre leadott megrendelést veszített el mikor 22 hónappal ezelőtt nézeteltérések miatt leállították a gépek újragyártási projectjét. A gépeket a két ország között megosztva kellett volna legyártani, ám az oroszok is birtokolni szerették volna az Antonov tervezte repülőgépek szellemi jogait.  A háború súlyosbított a helyzeten, és a Kijevi Antonov gyárnak más piacok felé kell, fordulnia. Igaz a teherszállítási ágazata is szép bevételt hoz, az orosz irányú export megszüntetésével a cég jelentősen visszaesett, és működését az AN 124-esek a NATO-nak és más vevőknek történő bérbeadásából származó éves 200 millió dolláros bevételével finanszírozza.

A szakértők tehát joggal mondhatják a „megalomán” orosz tervre, hogy kivitelezhetetlen – főképp 2020-ig, mivel az oroszok nem csak beszállítót vesztettek Ukrajna személyében, hanem olyan szellemi bázist is, amely nélkül az ilyen szintű technológia ezzel, a gyorsasággal bizonyosan nem pótolható.

By Szat

komment tech orosz ukrajna haditechnika antonov szuperszónikus kritikus nyugat Tovább
Az orosz megalomániás projekt hátterében Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Emlékszel még: háború van a szomszédban Emlékszel még: háború van a szomszédban
  • Pofonok földjén Pofonok földjén
  • A Tibi csoki nagy rejtélye A Tibi csoki nagy rejtélye
  • Ilyen lenne egy Putyinellenes demonstráció? Ilyen lenne egy Putyinellenes demonstráció?
  • Elítélték Szavcsenkót Elítélték Szavcsenkót

A bejegyzés trackback címe:

https://criticalwest.blog.hu/api/trackback/id/tr577291685

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Facebook

Hirdetés

Kövess a Facebookon is! Nyomj egy LIKE-ot!

Tovább a Facebook-ra

Olvass tovább:

  • Ezt még az ük-ükunokáid is fizetni fogják!
    Ezt még az ük-ükunokáid is fizetni fogják! SzegediSzatír 2017. december 01. 20:38
  • Soros György az Antikrisztus?
    Soros György az Antikrisztus? SzegediSzatír 2016. december 30. 22:53
  • A monument
    A monument SzegediSzatír 2016. szeptember 13. 23:07
  • Puty in, Puty out
    Puty in, Puty out SzegediSzatír 2016. február 28. 19:12

KÖREINK:

  • Propeller
  • Olvashatsz tőlünk a GÉPNARANCSON is.
  • blogok.info

Top 5

  1. Ezért élnek tovább a nők, mint a férfiak
    Ezért élnek tovább a nők, mint a férfiak
  2. Megszabadulhatunk-e Viktortól 2018-ban?
    Megszabadulhatunk-e Viktortól 2018-ban?
  3. Elkaptak két orosz Specnaz katonát
    Elkaptak két orosz Specnaz katonát
  4. Csak óvatosan a tüntetéssel
    Csak óvatosan a tüntetéssel
  5. A szépség atlasza
    A szépség atlasza
Creative Commons Licenc
süti beállítások módosítása
Dashboard