A papírforma ismét bejött: Oroszország élt vétó jogával az ellen a határozat ellen, melyet az ENSZ BT (Biztonsági Tanács) egy nemzetközi büntetőbíróság felállításának érdekében hozott volna, azért, hogy az Ukrajnában lezuhant maláj gépet lelövő személyek/csoport/szervezet/ország megbűnhődjön, szankcionálható lehessen.
Fotó: russia-insider.com
Az egy éve lelőtt gép kapcsán rengeteg különféle teória/elmélet jelent meg az orosz médiában. Egy közös pont volt csak bennük, hogy mind az ukránokat nevezte meg a tragédia felelőseként. Megjelentek olyan hírek, hogy ukrán vadászgép szedte le az MH-17-est, vagy hogy az órákkal korábban a térség légterében elrepülő Putyint akarták lelőni (az ukránok) egy rakétával, csak az célt tévesztett.
A legutóbb olyan állítás is napvilágot látott, hogy a maláj gép belülről robbant szét, amelyet az elmélet megalkotója Szergej Szokolov - a hivatalos és hiteles szakértői vélemények szerint eredetileg, a szakadárok számára célpontul szolgáló - a térségben, a maláj géphez közel repülő SZU-27-es rádióbeszélgetésére alapoz. A Szövetségi Nyomozó Központ (melynek szakértője Szokolov) állítólag 250 ezer dollár fejében szerezte meg az eredeti és hiteles rádióbeszélgetést, amely az ukrán SZU-27-es és a földi irányítás között folyt le. Szokolov erősen bírálja a holland és európai szakértők/nyomozók munkáját, hogy nem vették észre az árulkodó jeleket, melyek a roncsokról készült felvételeken is jól láthatók. Szerinte a nyugat nem a valódi okok kiderítésével, az érdemi nyomozással van elfoglalva, hanem azzal, hogy nemzetközi büntető bíróságot állítson fel.
Ez és a hasonló számtalan parasztvakítás, ami az orosz médiában és sajtóban megjelenik, általában csak és kizárólag az orosz lakosságnak szól. Ezért is csodálkozom mikor nálunk Magyarországon is bekajálják néhányan.
Ha már az összeesküvés elméleteknél tartunk, az ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) 2014 augusztus 7.-én kiadott hivatalos jelentése is elég hajmeresztő, bár ismerve Oroszország kegyetlenségét és "pofátlanságát", az SBU állítása hihetőbben hangzott.
A jelentés szerint a szakadárok eredetileg egy másik, orosz felségjelzésű kereskedelmi járatot (amely az MH-17-el egy időben repült a térségben) akartak lelőni, hogy az orosz állampolgárok megölését használhassa Oroszország indokként Ukrajna megtámadására. Az SBU honlapján tavaly megjelent beszámoló és a szakadárok a gép lelövését követő közvetlen viselkedése, miszerint azonnal elújságolták az orosz televízióknak (melyet riportban hoztak le), hogy lelőttek egy ukrán SZU-27-est, némileg ellent mondanak egymásnak.
Azt, hogy a SZU-27-es volt a célpont a szakadárok rádióbeszélgetései is alátámasztják.
Abból, hogy az ENSZ egy nemzetközi büntetőbíróság felállításán fáradozott, arra lehet következtetni, hogy a nyomozás a végéhez közeledik, vagy már véget is ért, így a felelősök számonkérésén van a sor. Ám aki azt gondolta, hogy van esély - akár a legalacsonyabb is arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatképes legyen olyan ügyekben, amely Oroszországot hátrányosan érinti, az nem ezen a földön él.
Oroszország mióta megtámadta Ukrajnát (bár hivatalosan a két fél nem áll háborúban egymással) minden olyan kezdeményezést megvétóz az ENSZ BT-ben, amely a helyzet rendezésére irányul, vagy az agresszió beszüntetésére kötelezné Oroszországot. A mostani vétót követően az orosz ENSZ megbízott elmondta:
Oroszország készen áll arra, hogy együttműködő legyen egy teljesen független és objektív vizsgálat során, amely a baleset okait és körülményeit vizsgálja.
(rt.ru)
Sajnos tény, hogy Oroszország bort iszik és vizet prédikál, és nem csak akkor, ha Ukrajnát érintő témáról van szó. Bármilyen fájó be kell látni, hogy 298 ember halálához vezető "szerencsétlenség" (vagy inkább bűntett) valódi felelősei sohasem - ha Oroszországon múlik - fognak megbűnhődni, vagy felelni a tetteikért.
Habár van fény az alagút végén. Megjelent egy olyan interjú, melyben az ukrán külügyminiszter arról nyilatkozik, hogy Ukrajna, Malajzia, Ausztrália, Hollandia és Belgium az orosz vétót követően kísérletet tesz a nemzetközi ítélőszék felállítására. Klimkin szerint van törvényes lehetőség arra, hogy Oroszországot kihagyva, az öt nemzet az ENSZ-vel és a BT-vel együtt működve felállítsa a bíróságot.
Más fronton is folyik a harc a felelősök megbüntetéséért. A Chicago-i bíróságon hivatalosan is vádat emeltek Igor Girkin ellen, aki az ügyirat és más források szerint is kiadta a tűzparancsot a maláj gép lelövésére. Ha az ügyben születik is - az ügyet elindítók számára - bármilyen pozitív ítélet, azt valószínűleg Strelkov (Girkin) ezredes nem fogja megszenvedni (Strelkov-ról csak annyit, orosz állampolgár, a délszláv háborúban is harcolt, ahol állítólag civilek, gyerekek lemészárlásából is kivette a részét.).
By Szat