Az USA atomfegyvereket telepít Németországba 2015 utolsó negyedévében. - írja a ZDF. Az oroszok persze rögtön kiakadtak és az RT orosz hírportál (televízió) is ráharapott a cikkre.
Fotó: Vice News
Először persze a klasszikus hordozórakétára szerelt robbanófejekre gondol az ember, azonban itt másról van szó. Amivel az USA - állítólag - el fogja látni a német légierőt (vagyis a NATO-t), az taktikai atomfegyver, melyet légijárművel lehet célba juttatni.
B61-12:
A B61 taktikai atomfegyvert precíz csapásmérésre tervezték, amely egészen kis (0,3 kilotonna) nukleáris pusztítóerővel képes megsemmisíteni a célpontját. Azonban a fegyver robbanóereje egészen 340 kilotonnáig növelhető, így stratégiai atomfegyverként (lásd Hirosima) is használható. A B61-12 verziója ennek a bombának, kizárólag 50 kilotonnás robbanófejjel van ellátva. Funkciója a pontos, precíz pusztítás, nem pedig egész városok lerombolása. Ebből kapnak a németek 80 Hirosimára való robbanóerőt.
A rakétákat a német légierőben rendszeresített Tornado gépekre szerelik majd, a Rhineland-Palatinate repülőbázison. Persze ezen a bázison (kizárólag itt) korábban is tároltak nukleáris fegyvereket, melyek - mint a mostaniak is - a NATO "nukleáris megosztási" stratégiája keretében kerültek Európába. A ZDF állítását az Amerikai Légierő 2015-re szóló költségvetési kérelme is alátámasztja, mely szerint a NATO F-16-os és Tornado gépeinek felszerelése ezzel a bombával 2015 és 2018 között zajlik majd le (Department of Defense Fiscal Year 2015 Budget Estimates).
Várható volt, hogy az ukrán konfliktus hatására a NATO atomfegyverei is "mozgásba" lendülnek. De ezzel a konkrét esettel kapcsolatban nem az orosz fél reakciója hordozza magában a legnagyobb kockázatot, hisz számtalan atomfegyver van a NATO bázisain elrejtve. Az orosz külügy ebben az esetben az atomsorompó egyezmény miatt rázhatja az öklét, mint ahogy azt már meg is tette.
A nagyobb kockázat az, hogy a B61-es bombacsalád terjedésével elmoshatja a határt a taktikai és a stratégiai atomfegyverek között, mivel ez a típus mindkét csapásmérő terminológiát magában hordozza. Nem csak az én olvasatomban problémás ez, hisz ezek a fegyverek bevethetők a környezeti károkozás és a tömegpusztítás elkerülésével is, így bevetésük nem feltételez hevesebb válaszreakciót mint egy mezei bomba. Azonban a B61 használható kvázi tömegpusztító fegyverként, vagy piszkos-bombaként is. Tehát a megtámadott fél szemszögéből szinte megállapíthatatlan éppen milyen céllal vetik be ezt a bombatípust, így a válaszcsapás biztosan nem lesz arányos.
By Szat
Update: Míg a magyar sajtóba csigalassúsággal szivárgott be az alaphír, az oroszok már érdemben is reagáltak a hírre. Oroszországi Interfax hírügynökség kormányzati forrásokra hivatkozva állítja azt, hogy Oroszország válaszul Iskander-M típusú atomrakétákat telepíthet Kalinyingrádba.