Azt tudta, hogy Fehéroroszországban (Belorusz - Fehér Rusz országban) Ukrajna és az úgynevezett szakadár csoportok kontaktcsoportot működtettnek, melynek tagjai szinte folyamatosan tárgyalnak? Pedig így van. Meg is állapodtak egy újabb tűzszünetben, ami ez év december 23.-ától, következő és január 1.-ig tart.
Legalábbis csak tartott volna, hisz a szakadárok (többször bizonyítottan köztük csecsen, orosz állampolgárok, katonák) egy percre sem álltak le. Sőt ahogy közeledik az év vége, és ahogy közeledik a Minszki egyezmény vége is egyre fokozzák támadásaik erejét. Tegnap csaknem 51 támadást hajtottak végre ukrán pozíciók ellen.
Total 51 attacks yesterday, and 5 since 12am today https://t.co/SKg31ly6Zw pic.twitter.com/5X4LarK7zf
Jó patrónushoz méltóan Oroszország sem tétlenkedik. Az elmúlt napokban többször is fenyegetően lépett fel az ukrán határ mentén, kétszer a megszállt Krím területén. Első ízben egy UAV-val (pilóta nélküli drónrepülővel) röpködtek az ukrajnai Herszon megye és a Krím közigazgatási határvonalán, utána pedig egy MI-8-as helikopterrel riogatták az ukrán határőröket.
Ezeknél riasztóbb repülési útvonalat vélt felfedezni egy Twitter felhasználó, aki rendszeresen ad hírt fontosabb repülési útvonalakról különböző online airtrafic tracker-ek segítségével. A szóban forgó útvonalat egy Kazanyból felszállt orosz Tu-214R típusú repülőgép tette meg, végigpásztázva az ukrán-orosz határt (a Krímet is beleértve). Majd visszatért Kazanyba.
A szakadárok annyira lendületbe jöttek, hogy hosszú idő után területet foglaltak az ukrán erőktől, és elfoglalták Vodyane falut Mariupol mellett.
Fura de az Ukrán hadsereg annak ellenére, hogy a múlt héten két települést is visszafoglalt, inkább védekező magatartást folytat, és tartja a frontvonalat. Eközben az orosz fegyveresek nem titkolt szándékkal területeket szeretnének foglalni. Egyik fő célpontjuk Mariupol, a másik pedig a Donyecktől nyugatra fekvő területek.
Valószínűleg meg van az oka annak, hogy az ukránok még nem estek neki az orosz fegyvereseknek, hisz azok nyíltan az agresszor szerepét játsszák, és ahogy múlik az idő egyre nagyobb kárt okoznak az országnak. Nemcsak a lerombolt infrastruktúra képében. A megszállt területek határai Oroszország felé ellenőrizetlenek, és szabadon jár át rajtuk boldog boldogtalan, azt szállítva be illetve ki amit akar. Az ukrán vezetés folyamatosan azzal vádolja az orosz felet, hogy dészmállja a Donyeck megyei szénkészleteket.
Azonban az ok nem az, hogy Ukrajna félne a nyílt háborútól. Sőt több mint valószínű, hogy felkészült rá. Erre utal az is, hogy a negyven év felettieket is behívják katonai szolgálatra. Még olyanokat is akik soha egyetlen egy percet sem töltöttek a hadseregben. Egy ismerősömet is behívták, aki megfelel ezeknek a paramétereknek.
Ukrajna a nyugatnak akar megfelelni és attól fél, ha megteszi a Donbasz visszafoglalásához szükséges lépéseket magára marad a harcban. Inkább betartja a Minszki megállapodást, nehogy a legkisebb sarat á lehessen hordani. Ez egyrészről érthető, hisz a Nyugat elkerülné a nyílt háborút, és inkább politikai eszközökkel oldaná meg ezt a véres konfliktust, így az Oroszország elleni szankciók mellett az ukránok előtt lebegtetett gyors integráció is ezt a célt szolgálja.
by Szat